Βραβείο Καλύτερης Επιστημονικής Εργασίας σε Επιστήμονες του Πανεπιστημίου Πατρών στο 10th International Conference of the Immersive Learning Research Network

Στο διεθνές συνέδριο «10th International Conference of the Immersive Learning Research Network (iLRN 2024)», το οποίο έλαβε χώρα στη Σκωτία μεταξύ 10-13 Ιουνίου 2024, το Βραβείο Καλύτερης Επιστημονικής Εργασίας (Best Academic Full Paper Award) απονεμήθηκε σε διεθνή ομάδα Επιστημόνων με προεξάρχοντες τους επιστήμονες του Πανεπιστημίου Πατρών Βοντζαλίδη Γεώργιο, Δρ. Μυστακίδη Στυλιανό και Καθ. Μουστάκα Κωνσταντίνο [1]. Η σχετική έρευνα είναι αποτελέσμα συνεργασίας του Μουσείου Επιστημών και Τεχνολογίας με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών.

Η βραβευθείσα εργασία με τίτλο «Spatial Audio Cues in an Immersive Virtual Reality STEM Escape Room Game: A Comparative Study» επιλέχθηκε ανάμεσα σε 144 εργασίες που υποβλήθηκαν από 473 ερευνητές σε 38 χώρες. Τα πρακτικά του συνεδρίου θα δημοσιευτούν από τον εκδοτικό οίκο Springer.

[1] https://www.immersivelrn.org/ilrn2024/awards/

Stylianos Mystakidis