Αντιπρύτανης Προγραμματισμού Ψηφιακού Εκσυγχρονισμού και Ανάπτυξης Υποδομών

Φωτογραφία Αντιπρύτανη Παναγιωτόπουλου

Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας
email: vrec_prodig@upatras.gr

Ο Παναγιωτόπουλος Γιώργος είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών με γνωστικό αντικείμενο «Διοίκηση, Ανάπτυξη και Εκπαίδευση Ανθρωπίνων Πόρων».  Γεννήθηκε στα Λεχαινά Ηλείας. Οι βασικές σπουδές του είναι στις Πολιτικές Επιστήμες και στα Παιδαγωγικά. Πτυχιούχος  Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α, της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ρόδου και του Μαράσλειου Διδασκαλείου του Πανεπιστημίου Αθηνών με ειδίκευση στην Ειδική Αγωγή. Οι μεταπτυχιακές σπουδές του είναι στη Διοίκηση Μονάδων Υγείας και η Διδακτορική Διατριβή του στο πεδίο της εκπαίδευσης και κατάρτισης του ανθρώπινου δυναμικού. Από το 2006 είναι Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό (ΣΕΠ) στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και διδάσκων στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διοίκηση Εκπαίδευσης» του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Στο διδακτικό του έργο συμπεριλαμβάνεται, επίσης, διδασκαλία σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών, του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, του Πανεπιστημίου Αιγαίου, του πρώην ΤΕΙ Δυτ. Ελλάδας, του πρώην ΤΕΙ Πατρών και της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Το επιστημονικό έργο του εστιάζεται στη διοίκηση, εκπαίδευση και ανάπτυξη ανθρώπινου δυναμικού και περιλαμβάνει συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, διεθνείς δημοσιεύσεις, συγγραφή βιβλίων και κεφαλαίων σε βιβλία και επιστημονικές ανακοινώσεις σε διεθνή συνέδρια.

Τον Δεκέμβριο του 2014 διορίστηκε Επίκουρος Καθηγητής στο ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας. Από τον Σεπτέμβριο 2021 έως τον Σεπτέμβριο 2022 διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Λοιπή  ενδεικτική εμπειρία

Για 25 χρόνια υπηρέτησε την Α/θμια Εκπαίδευση ως δάσκαλος, Δ/ντής σχολείου και Περιφερειακός Δ/ντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (2010-2014). Από το 1993 έως το 2004 ήταν Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου  ΚΕ.ΠΕ.Π. Λεχαινών (Ν.Π.Δ.Δ. – Νοσηλευτικό Ίδρυμα – Κέντρο Περίθαλψης  Παίδων), (Υπουργείου Υγείας –  Πρόνοιας) και από το 2001 έως το 2003, Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Γενικού Οργανισμού Εγγείων Βελτιώσεων Πηνειού- Αλφειού (Γ.Ο.Ε.Β. Π/Α)  Ν.Π.Ι.Δ. (Υπουργείου Γεωργίας). Από το 1999 έως το 2007 υπηρέτησε τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση της Ηλείας από τις θέσεις ευθύνης-ιδιότητες του Νομαρχιακού Συμβούλου, του Αντινομάρχη και του Γενικού Γραμματέα Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης.