Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Θεμάτων και Οικονομικών

Φωτογραφία Αντιπρύτανη Βενέτη

Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
email: vrec_acfin@upatras.gr

Ο Ιωάννης Α. Βενέτης είναι Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών και υπηρετεί ως Καθηγητής με γνωστικό αντικείμενο «Οικονομετρία» στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Οικονομικών Επιστημών & Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Άγιο Δημήτριο Αθήνας. Είναι κάτοχος πτυχίου Οικονομικών Επιστημών από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (1994) και Μεταπτυχιακού Διπλώματος M.A in Economics (with distinction) από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Essex Η.Β. Έλαβε το βραβείο Leatherland Book Prize Award για την καλύτερη βαθμολογία στις τελικές εξετάσεις στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του Τμήματος την ακαδημαϊκή χρονιά 1995-1996. Είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος (Ph.D., 2000) επίσης από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Essex. Για τις μεταπτυχιακές του σπουδές έλαβε υποτροφία από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Essex. Επίσης, για τις διδακτορικές του σπουδές έλαβε – από το Πανεπιστήμιο του Essex – ερευνητική και διδακτική υποτροφία.

Εργάστηκε ως Μεταδιδακτορικός ερευνητής (Research Associate, Post-Doctoral position) στο Cardiff Business School Απρ. 2000 – Μάϊ. 2002, στο διετές ερευνητικό πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από το ESRC «Nonlinear Adjustment mechanisms and the asymmetric impact of shocks», μέρος του ευρύτερου ESRC προγράμματος «Understanding the evolving macroeconomy». Επίσης, εργάστηκε ως Ερευνητής Γ’ Βαθμίδας στο Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών, Ιαν 2004 – Φεβ 2005 ενώ από τον Οκτώβριο του 2003 έχει διδάξει επί σειρά ετών ως Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Υπηρετεί στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών από το 2005 προσφέροντας ανελλιπώς διδακτικό, ερευνητικό και διοικητικό έργο. Έχει συγγράψει το βιβλίο «Εισαγωγή στην Οικονομετρία», 2021, και έχει επιμεληθεί την μετάφραση επιστημονικών βιβλίων Οικονομετρίας και Μαθηματικών για Οικονομολόγους. Έχει επιβλέψει και επιβλέπει αριθμό διδακτορικών διατριβών. Διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Μάϊ. 2021 – Αύγ. 2024, Διευθυντής του ΠΜΣ «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» το διάστημα 2015-2017 ενώ επί σειρά ετών ήταν μέλος της Συντονιστικής επιτροπής μεταπτυχιακού προγράμματος και διετέλεσε Επιστημονικός/Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος της Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στο πεδίο της Υπολογιστικής Οικονομετρίας και Εφαρμοσμένης Μακροοικονομικής – με προεκτάσεις σε συγκεκριμένα θέματα της Εφαρμοσμένης Χρηματοοικονομικής. Έχει δημοσιεύσει σε καταξιωμένα διεθνή περιοδικά μεταξύ των οποίων στα: Macroeconomic Dynamics, Journal of Population Economics, Oxford Bulletin of Economics and Statistics, Economics Letters, Open Economies Review, Journal of Empirical Finance, Energy Economics, Economica, Empirical Economics, International Journal of Forecasting, Economic Modelling, International Review of Economics and Finance.