Το Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών συνδεδεμένο μέλος του Διεθνούς Συμβουλίου Αεροναυπηγικών Επιστημών

Ένα ιδιαίτερα σημαντικό γεγονός, η ένταξη του Τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών ως Συνδεδεμένο Μέλος (Associate Member) του Διεθνούς Συμβουλίου Αεροναυπηγικών Επιστημών (International Council of the Aeronautical Sciences – ICAS), έλαβε χώρα τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2024. Με την ευκαιρία της αναγόρευσης του κ. Δημητρίου Ν. Μαύρη Καθηγητή του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Γεωργίας των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών, υπεγράφη στην Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Πατρών μεταξύ του Προέδρου του ICAS Καθηγητή κ. Δ. Μαύρη και του Προέδρου του Τμήματος, Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Θεόδωρου Φιλιππίδη η ένταξη του Τμήματος στο ICAS, παρουσία του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών Καθηγητή κ. Χρήστου Μπούρα, του Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής Καθηγητή κ. Γεωργίου Λαμπέα, του νεοεκλεγμένου Προέδρου του Τμήματος Καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Τσερπέ, και του Καθηγητή του Τμήματος κ. Δημητρίου Σαραβάνου.
Η ένταξη του Τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών ως Συνδεδεμένο Μέλος του ICAS αποτελεί μια ξεχωριστή στιγμή για το Τμήμα και το Πανεπιστήμιο συνολικά, καθώς με τον πλέον έμπρακτο τρόπο επιτυγχάνεται η διασύνδεση με έναν παγκόσμιας εμβέλειας οργανισμό με πολλαπλά οφέλη ως προς την ερευνητική και ακαδημαϊκή διάσταση, επιτρέποντας της ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών στον τομέα της αεροναυπηγικής επιστήμης και τεχνολογίας. Τέτοιες ενέργειες όπως αυτή, συνδράμουν στη διαρκή προσπάθεια και εξυπηρετούν τον στόχο του Πανεπιστημίου Πατρών και των ακαδημαϊκών μονάδων του, για εξωστρέφεια και διεύρυνση των συνεργασιών με ημεδαπούς και αλλοδαπούς φορείς της επιστήμης, της αγοράς και της κοινωνίας.