Συμμετοχή της Φοιτητικής ομάδας του Πανεπιστημίου Πατρών στον 31ο Φοιτητικό μαθηματικό διαγωνισμό IMC 2024

Μεταξύ 5ης και 11ης Αυγούστου 2024 διεξήχθη ο 31ος διεθνής φοιτητικός μαθηματικός διαγωνισμός IMC 2024 (International Mathematics Competition 2024) στο Blagoevgrad της Βουλγαρίας, στον οποίο συμμετείχαν 401 φοιτητές από πλήθος χωρών. Το Πανεπιστήμιο Πατρών έλαβε μέρος στον IMC για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, με διμελή ομάδα στην οποία συμμετείχαν (κατόπιν εσωτερικού διαγωνισμού επιλογής) οι προπτυχιακοί φοιτητές:

Γιώργος Σουκαράς,
Αναστάσιος-Φοίβος Σμυρίλιος.

Η ομάδα του Πανεπιστημίου Πατρών απέσπασε ένα χάλκινο μετάλλιο (για τον Γιώργο Σουκαρά).

Ο Διαγωνισμός IMC αποτελεί το σημαντικότερο διεθνή φοιτητικό μαθηματικό διαγωνισμό. Μαθήματα προετοιμασίας για τον διαγωνισμό έγιναν από τον Νοέμβριο του 2023 έως τον Απρίλιο του 2024 από το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Συγχαίρουμε θερμά τους φοιτητές μας και ευχαριστούμε τον ΕΛΚΕ για την μερική χρηματοδότηση των εξόδων των διαγωνιζόμενων του Πανεπιστημίου μας.

Δημήτριος Χατζάκος
Τμήμα Μαθηματικών