Συγχαρητήρια ανακοίνωση της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει τον Αναπλ. Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής κ. Χάρη Αναστόπουλο, για την αποδοχή από το COST της πρότασής του με τίτλο: “Relativistic Quantum Information”. Επισημαίνεται ότι στην ερευνητική πρόταση συμμετέχουν 65 ερευνητές  από 27 ευρωπαϊκές χώρες.

Το COST είναι ένα ευρωπαϊκό διακυβερνητικό πλαίσιο συνεργασίας που χρηματοδοτεί προγράμματα δικτύωσης πάνω σε επιστήμη και τεχνολογία. https://www.cost.eu/

Η Δράση “Relativistic Quantum Information”  θα είναι το μεγαλύτερο δίκτυο παγκοσμίως για τον εντοπισμό και τη χαρτογράφηση όλων των επιπτώσεων της Κβαντικής Επιστήμης της Πληροφορίας στη θεμελιώδη φυσική. Περιλαμβάνει διαφορετικά ερευνητικά πεδία των φυσικών επιστημών, συμπεριλαμβανομένης της κβαντικής επιστήμης και τεχνολογίας της κβαντικής πληροφορίας, της φυσικής υψηλών ενεργειών, της κβαντικής βαρύτητας, της μαθηματικής φυσικής, της κβαντικής οπτικής και της επιστήμης του διαστήματος και θα φέρει κοντά θεωρητικές και πειραματικές ομάδες προκειμένου να προωθήσουν τόσο τη θεμελιώδη φυσική όσο και τις κβαντικές τεχνολογίες.

Ευχόμαστε δύναμη στον κ. Αναστόπουλο, για τη συνέχιση του τόσο σημαντικού επιστημονικού έργου που παράγεται εντός του Τμήματος Φυσικής, της Σχολής Θετικών Επιστημών και του Πανεπιστημίου Πατρών, το οποίο, εκτός των άλλων, προσφέρει σημαντικές διακρίσεις, εξωστρέφεια και δικτύωση.

Ο Κοσμήτορας
Γεώργιος Παπαθεοδώρου