Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για εισαγωγή φοιτητών στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών για απόκτηση Διδακτορικού Διπλώματος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
Εισαγωγής δύο (2) υποψηφίων διδακτόρων

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών στην υπ. αριθμ. 313/25-6-2024 συνεδρίασή του αποφάσισε να προκηρύξει για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 (χειμερινό εξάμηνο) την εισαγωγή στο Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών που οδηγεί στην απόκτηση Διδακτορικού Διπλώματος στις Θεατρικές Σπουδές, δύο (2) Υποψηφίων Διδακτόρων.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχει όποιος είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος που έχει χορηγηθεί από Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Α.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή αλλοδαπής, ή απόφοιτος προπτυχιακού προγράμματος σπουδών Α.Ε.Ι. κατ’ ελάχιστον πενταετούς διάρκειας που αντιστοιχεί σε τριακόσιες (300) πιστωτικές μονάδες του Ευρωπαϊκού Συστήματος Μεταφοράς και Συσσώρευσης Ακαδημαϊκών Μονάδων (ECTS).

Κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, οι υποψήφιοι διδάκτορες υποχρεούνται να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή.

Κάθε ενδιαφερόμενος που πληροί τις προϋποθέσεις του κανονισμού διδακτορικών σπουδών του Τμήματος δύναται να υποβάλει προς τη Συνέλευση του Τμήματος εντός του διαστήματος 1ης – 30ης Σεπτεμβρίου 2024 αίτηση μέσω της δικτυακής πύλης: https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm  και να καταθέσει τα εξής δικαιολογητικά:

1. i) Τον προτεινόμενο τίτλο της διδακτορικής διατριβής,
ii) Τον προτεινόμενο επιβλέποντα της διδακτορικής διατριβής, του οποίου το γνωστικό αντικείμενο ή
το επιστημονικό έργο είναι συναφές με αυτό της προς εκπόνηση διδακτορικής διατριβής και
iii) Γλώσσα συγγραφής, η οποία δύναται να είναι διάφορη της ελληνικής ( Αγγλική, Γαλλική,
Γερμανική, Ιταλική )
2. Αντίγραφα τίτλων σπουδών.
3. Αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας των προπτυχιακών σπουδών και των μεταπτυχιακών σπουδών.
4. Προσχέδιο της προτεινόμενης διδακτορικής διατριβής στο οποίο θα συμπεριλαμβάνονται:
ερευνητικό ενδιαφέρον/πρωτοτυπία της πρότασης, ερευνητικό αντικείμενο, μεθοδολογία, επιλογή
βιβλιογραφίας, συνοδευόμενα από ένα συνοπτικό χρονοδιάγραμμα της εκπόνησης
5. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα όπου υποχρεωτικώς περιλαμβάνονται τα ακόλουθα: i) σύντομη
έκθεση γνωστικών και ερευνητικών ενδιαφερόντων στην οποία να αναφέρονται και οι λόγοι για τους
οποίους ο υποψήφιος ενδιαφέρεται για διδακτορικές σπουδές στο Τμήμα, ii) κατάλογος
επιστημονικών δημοσιεύσεων, εφόσον υπάρχουν, iii) περίληψη μεταπτυχιακής εργασίας (για
κατόχους Δ.Μ.Σ.), ή διπλωματικής εργασίας (για κατόχους ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών
μεταπτυχιακού επιπέδου).
6. Πιστοποιητικό επαρκούς γνώσης μιας τουλάχιστον επίσημης γλώσσας της Ευρωπαϊκής Ένωσης κατά
προτίμηση της Αγγλικής. Οι πτυχιούχοι αγγλόφωνων πανεπιστημίων απαλλάσσονται από την
υποχρέωση προσκόμισης πιστοποιητικού γλωσσομάθειας.
7. Τουλάχιστον δύο συστατικές επιστολές, οι οποίες πρέπει να υπογράφονται από μέλη Δ.Ε.Π. του
εκπαιδευτικού Ιδρύματος του υποψηφίου ή από μέλη Δ.Ε.Π. άλλων εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που
είναι εξοικειωμένα με την επιστημονική κατάρτιση του υποψηφίου ή ερευνητές Α, Β και Γ βαθμίδας
από ερευνητικά κέντρα του άρθρου 13.Α του Ν. 4310/2014
8. Αντίγραφα εργασιών που έχουν εκπονηθεί σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών.
9. Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εκπονεί άλλη διδακτορική διατριβή παράλληλα σε ελληνικό ή ξένο
Πανεπιστήμιο.
10. Πιστοποιητικά βεβαίωσης τυχόν προηγούμενης επαγγελματικής ή/και ερευνητικής εμπειρίας εάν
υπάρχουν.
11. Οτιδήποτε άλλο κρίνεται αναγκαίο σύμφωνα με την πρόσκληση και την κείμενη νομοθεσία.
Επιπροσθέτως ο υποψήφιος μπορεί να καταθέσει οποιοδήποτε άλλο έγγραφο θεωρεί ότι μπορεί να
ενισχύσει την υποψηφιότητά του.
12. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.

Οι υποψήφιοι/ες καλούνται να παρουσιάσουν την πρόταση τους προφορικά ενώπιων των μελών της Συνέλευσης του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.

Στη συνέχεια η Συνέλευση του Τμήματος κατηγοριοποιεί τις υποβληθείσες αιτήσεις με βάση την συνάφεια του ερευνητικού αντικειμένου, και ορίζει μία τριμελή επιτροπή ανά κατηγορία αιτήσεων (Επιτροπή Αξιολόγησης Υποψηφιοτήτων). Η ανωτέρω επιτροπή, που αποτελείται από μέλη Δ.Ε.Π. του Τμήματος, εξετάζει τις αντίστοιχες αιτήσεις και τα συνυποβαλλόμενα έγγραφα και καλεί τους υποψηφίους σε συνέντευξη. Κατόπιν υποβάλλει στη Συνέλευση του Τμήματος αναλυτικό υπόμνημα, στο οποίο αναγράφονται οι λόγοι για τους οποίους κάθε υποψήφιος πρέπει ή δεν πρέπει να γίνει δεκτός, καθώς και τον προτεινόμενο επιβλέποντα, εφόσον αυτός δεν έχει προταθεί από τον υποψήφιο.

Οι ημερομηνίες των συνεντεύξεων των υποψηφίων θα ανακοινωθούν μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων.

Η επιλογή των υποψήφιων διδακτόρων πραγματοποιείται με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος που έχει αναλάβει την υποστήριξη του προγράμματος διδακτορικών σπουδών.

Η αρχική εγγραφή των υποψηφίων διδακτόρων θα πραγματοποιηθεί εντός εικοσαημέρου από την ημερομηνία συνεδρίασης της Συνέλευσης του Τμήματος κατά την οποία αποφασίστηκε η έγκριση των αιτήσεων των υποψηφίων.

Οι υποψήφιοι διδάκτορες οφείλουν να ανανεώνουν την εγγραφή τους ανά ακαδημαϊκό εξάμηνο και να υποβάλλουν εγγράφως αναλυτικό υπόμνημα προόδου της διατριβής τους σε ετήσια βάση προς την τριμελή συμβουλευτική επιτροπή.

Η χρονική διάρκεια για την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος δεν δύναται να είναι μικρότερη των τριών (3) ετών από την ημερομηνία ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής. Ως ανώτατη χρονική διάρκεια ολοκλήρωσης της διδακτορικής διατριβής ορίζονται τα έξι (6) ημερολογιακά έτη.

Για περισσότερες πληροφορίες οι υποψήφιοι μπορούν να απευθύνονατι στη Γραμματεία του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου theatrical-studies@upatras.gr ή στο τηλέφωνο 2610962925.