Ημερίδα για τα 81 χρόνια από τον θάνατο του Κωστή Παλαμά, 04/09/2024

Την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου, στο Συνεδριακό Κέντρο (αίθουσα Ι12), θα παρουσιάσουμε την πλήρη έκδοση των Απάντων του Κωστή Παλαμά.

Πρόγραμμα:

• Χαιρετισμός από τον Πρύτανη κ. Χρήστο  Μπούρα
  • Χαιρετισμός από την Πρόεδρο του Τμήματος κ. Ευφημία Καρακάντζα

Εισηγήσεις

• 12.15-12.35: Κωνσταντίνος Κασίνης (Ομότιμος Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ, Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής του Ιδρύματος Παλαμά.
  • 12.35-12.50: Θεοδόσης Πυλαρινός (Ομότιμος Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας Ιονίου  Πανεπιστημίου, Γραμματέας της Διοικούσας Επιτροπής του Ιδρύματος Παλαμά.
  • 12.50-13.05: Ιωάννης Ξούριας, Αναπληρωτής Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ, μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του Ιδρύματος Παλαμά.
  • 13.05-13.20: Δέσποινα Δούκα, Δρ Φιλολογίας, Δευθύντρια 3ου ΓΕ.Λ Αγίας Παρασκευής, μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του Ιδρύματος Παλαμά.

Συζήτηση

Διάλειμμα

Λήξη των εργασιών της ημερίδας.

Θα χαρούμε να σας δούμε.

Τμήμα Φιλολογίας, Ειδίκευσης ΒΝΕΣ

Κατερίνα Κωστίου