I SEE GREEN: Botanical Arts Festival, 13/05/2023

Η Εθελοντική Ομάδα του Βοτανικού Κήπου του Πανεπιστημίου Πατρών σας Παρουσιάζει την εκδήλωσή της με τίτλο “I SEE GREEN: Botanical Arts Festival“!

Είναι γεγονός το ότι με σχετική ευκολία αναγνωρίζουμε τους διάφορους ζωικούς οργανισμούς στον περίγυρό μας. Όταν όμως παρατηρούμε τους φυτικούς οργανισμούς, απλώς «βλέπουμε πράσινο», αγνοώντας την τεράστια ποικιλία τους και τις ενδιαφέρουσες μορφές τους.

Με αυτή την εκδήλωση η ομάδα μας θα προσπαθήσει να σας επιστήσει την προσοχή στον κόσμο των φυτών, με πολλούς διαφορετικούς και δημιουργικούς τρόπους!

Αυτή η εκδήλωση θα λάβει χώρα το Σάββατο, στις 13/5/23 και θα ξεκινήσει ως ένα εργαστήριο, το οποίο θα προσφέρει στους ενδιαφερόμενους τα απαραίτητα για τη βοτανική εικονογράφηση (botanical illustration), για την τέχνη/το σχέδιο, για τη φωτογραφία και για τον σχεδιασμού τοπίου. Οι συμμετέχοντες μπορούν να είναι από οποιοδήποτε Τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών.

Μετά τα εργαστήρια σκοπεύουμε να διοργανώσουμε καλλιτεχνικούς διαγωνισμούς με βραβεία, ώστε να δοκιμάσουν οι συμμετέχοντες τις δεξιότητες και τις γνώσεις που θα αποκομίσουν από τα εργαστήρια.

Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν αρχικά στο Εργαστήριο Βοτανικής του Τμήματος Βιολογίας και έπειτα στον Βοτανικό Κήπο του Πανεπιστημίου Πατρών. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα ή να επικοινωνήσετε μαζί μας ακολουθώντας τις σελίδες μας στο Instagram: @botanical_garden_of_patras, στο Facebook: @BotanicalGardenPatras ή και μέσω e-mail: bgardenpatras@gmail.com.

Συμπληρώστε την ηλεκτρονική φόρμα στον σύνδεσμο που ακολουθεί εάν θέλετε να λάβετε μέρος στα εργαστήρια αυτής της εκδήλωσης: https://forms.gle/mUrF3TqCsk4Li5xy7