H “Όπερας της Πεντάρας” του Μπέρτολτ Μπρεχτ από την Θ.Ο.Ε.Π.Π. (Θεατρική Ομάδα Εργαζομένων Πανεπιστημίου), από 18/10/2024

Μετά την   μεγάλη επιτυχία  της  περσινής  περιόδου  για το αριστούργημα  του Μπέρτολτ Μπρεχτ η  «Όπερα της Πεντάρας», από την Θεατρική Ομάδα των Εργαζομένων του Πανεπιστημίου (Θ.Ο.Ε.Π.Π.),  η παράσταση επιστρέφει με έναν  2ο κύκλο παραστάσεων για όσους  δεν πρόλαβαν και θα ήθελαν να συναντηθούν με τους ήρωες του Μπρεχτ στην σκηνή του Θεάτρου «Αγορά», ξεκινώντας από την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2024.

Ο Μπρεχτ σε αυτό  το έργο θέλοντας να καθρεφτίσει την αστική κοινωνία σε όλες τις εκφάνσεις της  με μια σατυρική ματιά, καυτηριάζει με αριστουργηματικό τρόπο την διαφθορά της κοινωνίας, τον καταστροφικό ρόλο του χρήματος και τα τερτίπια ελέγχου της άρχουσας τάξης, θίγοντας θέματα και καταστάσεις στην ζωή του κάθε ανθρώπου που παραμένουν επίκαιρα όσο ποτέ άλλοτε και μας ξαναθυμίζει πως  η ζωή είναι μια περιπέτεια και είναι ανατρεπτική.

Παίζουν κατά αλφαβητική σειρά: Αβραντινής Χρήστος, Βασιλείου Μαρία, Βαρβαρίγου Μαριετίνα, Θεοτοκάτου Σπυριδούλα, Κολυπέρα Αγγελική, Κουτσολιάκου Αρχοντούλα, Παπαδοπούλου Σοφία, Παπαϊωάννου Μάσιγκα, Τζιώρα Γωγώ, Τσάλεζα Τατιάνα.

Τηλ. Κρατήσεων: 6989460598

Ημέρες και ώρες παραστάσεων: Από Παρασκευή 18/10/2024,  19-20,  25-26-27 Οκτωβρίου καθώς και 1-2-3,   8-9 και 10 Νοεμβρίου 2024.

SOCIAL MEDIA ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ: https://www.facebook.com/THOEPP/

Ταυτότητα Παράστασης