Διάκριση Μέλους ΔΕΠ της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών

Εκ μέρους της Κοσμητείας της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών θα ήθελα να συγχαρώ τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών, Ιωάννη Θεοδώρου (Αναπλ. Καθηγητή) και Δημήτριο Μουτόπουλο (Καθηγητή), οι οποίοι συμμετείχαν στη δημοσίευση εργασίας στο Nature Sustainability (IF= 25.7) με τίτλο «Oyster reefs once thrived along Europe’s coasts – now they’re gone».
Η έρευνα διεξάχθηκε από 30 Ευρωπαίους ερευνητές και χρηματοδοτήθηκε εν μέρει από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας.
Βασισμένη σε έγγραφα από τον 18ο και τον 19ο αιώνα, η μελέτη αποκαλύπτει ότι τα ευρωπαϊκά επίπεδα στρείδια σχημάτιζαν μεγάλους ύφαλους ζωντανών και νεκρών οστράκων, παρέχοντας έναν βιότοπο που υποστηρίζει την πλούσια βιοποικιλότητα. Χάρη σε αυτήν την ιστορική οικολογική έρευνα, είμαστε τώρα σε θέση να περιγράψουμε ποσοτικά πώς έμοιαζαν οι ύφαλοι των στρειδιών πριν χτυπηθούν και τη χωρική έκταση των οικοσυστημάτων που σχημάτισαν.

Η εργασία βρίσκεται στην παρακάτω ιστοδιεύθυνση

Ο Κοσμήτορας
Γιώργος Κεχαγιάς