Χορός και Εκπαίδευση: 60 χρόνια Πανεπιστήμιο Πατρών, 24/05/2024

Ο Σύλλογος Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών του Πανεπιστημίου Πατρών (Σ.Ε.Π.Χ.Π.Π.) στο πλαίσιο των 60 χρόνων φέτος από την ίδρυση του Πανεπιστημίου Πατρών αλλά και στο πλαίσιο των «Πολιτιστικών 2024» που διοργανώνει η Επιτροπή Πολιτιστικής Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Πατρών, πραγματοποιεί μία ιδιαίτερη παραδοσιακή μουσικοχορευτική εκδήλωση στο μεγάλο αμφιθέατρο του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών με τίτλο «Χορός και Εκπαίδευση»- 60 χρόνια Πανεπιστήμιο Πατρών και με είσοδο ελεύθερη για το κοινό. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με παραδοσιακή ορχήστρα την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024, ώρα 7:30 μμ και επίσημος καλεσμένος στην ερμηνεία των παραδοσιακών τραγουδιών είναι ο εξαιρετικός Παναγιώτης Λάλεζας, στην τρομπέτα ο φημισμένος Περικλής Αλιώπης συνοδευόμενοι από πολυμελής παραδοσιακή ορχήστρα. Στην επετειακή εκδήλωση θα αναδειχθεί το τρίπτυχο χορός-μουσική-τραγούδι καθώς και άλλα είδη τεχνών, τόσο από φοιτητικές και άλλες ομάδες προσωπικού και παιδιών εργαζομένων του Πανεπιστημίου Πατρών και φίλων του Σ.Ε.Π.Χ.Π.Π., όσο και από μαθητικές καλλιτεχνικές ομάδες όλων των σχολείων της πανεπιστημιουπόλεως (Πειραματικά και Κ. Καστριτσίου).