Ανακοίνωση της διάκρισης της QS Recognition Award – Commitment to Sustainability

Αγαπητές (οι),

Το Πανεπιστήμιο Πατρών έλαβε την τιμητική διάκριση από την εταιρεία διεθνών κατατάξεων QS για τις υψηλές επιδόσεις του στον τομέα της βιωσιμότητας. Η διάκριση αυτή δίνεται σε πανεπιστήμια που επιδεικνύουν σαφή δέσμευση και αφοσίωση σε δράσεις βιωσιμότητας και γι’ αυτό εξετάζονται τα ιδρύματα που όχι μόνο βελτίωσαν τη θέση τους στις σχετικές κατατάξεις, αλλά και ξεπέρασαν κατά πολύ με τη θέση τους σε αυτόν τον δείκτη τη συνολική τους κατάταξή. Το Πανεπιστήμιο Πατρών έλαβε την πρώτη θέση μεταξύ των ελληνικών -για δεύτερη συνεχόμενη φορά- σε αυτό το πεδίο και την 151η στην Ευρώπη. Το βραβείο, το οποίο συνυπολογίζει την υψηλού επιπέδου έρευνα στα σχετικά επιστημονικά πεδία και στη βιώσιμη λειτουργία, παρελήφθη από το Πανεπιστήμιο μας στην εκδήλωση QS Europe Summit 2024 στην Βαρκελώνη.

Στη διήμερη αυτή εκδήλωση συμμετείχαν πάνω από 500 σύνεδροι, με εκπροσώπους από ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης από όλον τον κόσμο, εκπροσώπους εταιρειών, πολιτικούς, κλπ. ενώ τιμώμενη χώρα ήταν η Ουγγαρία, πανεπιστήμια της οποίας είχαν ειδική θέση στον χώρο των εκθετών. Μεταξύ των ιδρυμάτων που απέσπασαν βραβεία και διακρίσεις ήταν το ETH Zurich, University of Manchester, κ.α.

Η διάκριση αυτή οφείλεται στη μακροχρόνια προσπάθεια πολλών και ανήκει αποκλειστικά στο Πανεπιστήμιο μας.

Όλοι Μαζί θα τα καταφέρουμε, αυτός είναι ο Μοναδικός Δρόμος!!!

Ο Πρύτανης

Χ. Ι. Μπούρας