Επιτυχία μέλους ΔΕΠ του Τμήματος Γεωλογίας

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει θερμά τον κ. Γ. Ηλιόπουλο, Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου μας, για τις δημοσιεύσεις του στα έγκριτα επιστημονικά περιοδικά Science (DOI:10.1126/science.adp3703) και Science Advances (DOI:10.1126/sciadv.adp1134).

Οι εργασίες αφορούν στην επίδραση που είχε η κρίση αλατότητας του Μεσσηνίου στη θαλάσσια βιοποικιλότητα της Μεσογείου κατά το ανώτερο Μειόκαινο – Κατώτερο Πλειόκαινο. Για την έρευνα αυτή, 29 παλαιοντολόγοι από 25 διαφορετικά ερευνητικά ιδρύματα της Ευρώπης συγκέντρωσαν αρχειακά δεδομένα απολιθωμάτων της Μεσογείου για ένα μεγάλο αριθμό διαφορετικών μικρών και μεγάλων ομάδων οργανισμών.

Συγχαίρουμε τον κ. Ηλιόπουλο για αυτή την σημαντική επιτυχία του που αντανακλά το υψηλό επίπεδο έρευνας που συντελείται στο Τμήμα Γεωλογίας, στη Σχολή και στο Πανεπιστήμιο μας και του ευχόμαστε δύναμη και υγεία για τη συνέχιση της επιτυχημένης  ερευνητικής πορείας του.

Γεώργιος Παπαθεοδώρου
Κοσμήτορας Σχολής Θετικών Επιστημών