Μαθήματα ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας από το Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού

Στο Πανεπιστήμιο Πατρών λειτουργεί το Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού, αντικείμενο του οποίου είναι  η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως ξένης/δεύτερης γλώσσας, καθώς και η προβολή του ελληνικού πολιτισμού. Το Εργαστήριο προσφέρει επίσης μαθήματα ελληνικών, επιμορφωτικά σεμινάρια, καθώς και εξειδικευμένα προγράμματα, όπως θερινά σχολεία, στο πλαίσιο των ερευνητικών δραστηριοτήτων της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, δημιουργώντας ένα πολυπολιτισμικό και δυναμικό περιβάλλον. Για τη φετινή χρονιά θα πραγματοποιηθούν μαθήματα της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας όλων των επιπέδων (Α1, Α2, Β1, Β2, Γ1 και Γ2). Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα http://greeklab.upatras.gr/el/application/.  Τα μαθήματα προσφέρονται δια ζώσης ή εξ αποστάσεως, ενώ παράλληλα θα λειτουργήσει τμήμα προετοιμασίας για τις εξετάσεις απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο 2610969691 (πρωινές ώρες) ή στο email: greeklab@upatras.gr .