Ανανεώνοντας το σχεδιασμό και την επίλυση της άσκησης φυσικής σε περιβάλλον προσαρμοσμένης μάθησης, 27/09/2024

Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου

Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα Ι.12)

Στο πλαίσιο του προγράμματος ErasmusΔιαχείριση πλατφόρμας προσαρμοσμένης μάθησης σε θέματα STEM”, η μικτή ομάδα εργασίας του Τμήματος Φυσικής και του ΤΕΕΑΠΗ του Πανεπιστημίου Πατρών είχε ως στόχο τον εμπλουτισμό με ασκήσεις φυσικής και τη διαχείριση μιας καινοτόμου ψηφιακής πλατφόρμας ειδικά σχεδιασμένης να προσφέρει αποτελεσματική υποστήριξη σε άτομα τα οποία, σε διάφορες περιστάσεις είναι δυνατόν να ασχοληθούν με την επίλυση ασκήσεων φυσικής.

Η ομάδας μας σας προσκαλεί να συμμετάσχετε σε εκδήλωση την οποία διοργανώνει επιδιώκοντας να ενημερώσει φοιτητές/-τριες, εκπαιδευτικούς/στελέχη δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και διδάσκοντες/-ουσες τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για τους στόχους και τα αποτελέσματα αυτού του έργου.

Πώς το ερευνητικό πλαίσιο της Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών συμβάλλει στην αναδιαμόρφωση των αντιλήψεών μας για το πως σχεδιάζεται μια άσκηση φυσικής; Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα σε αρχάριους και έμπειρους λύτες ασκήσεων φυσικής; Τι είναι η προσαρμοσμένη μάθηση και πώς το πλαίσιο αυτό μπορεί να βοηθήσει μαθητές και φοιτητές να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά την πρόκληση της επίλυσης της άσκησης φυσικής; Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα τα οποία θα τεθούν και θα γίνει προσπάθεια να απαντηθούν στην εκδήλωση.

Στους/στις συμμετέχοντες/-ουσες θα χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Οι ενδιαφερόμενοι/-ες μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στη φόρμα που υπάρχει στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

• 18.00 Χαιρετισμοί (Πρόεδροι Τμημάτων Παν/μίου Πατρών, ΣΕΕ Δυτικής Ελλάδας κα Γαριού)
  • 18.10 Ερευνητική ομάδα έργου Erasmus: Εισαγωγή στο πρόγραμμα Erasmus “Adaptive Learning Management Platform for STEM” (“ALeMP”)
  • 18.30 Δ. Κολιόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών: Η άσκηση φυσικής στο ερευνητικό πεδίο της Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών