Γεώργιος Σαλάχας

Γεώργιος Σαλάχας, Εξωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Καθηγητής, Τμήμα Γεωπονίας
email: gsal@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

Ο Γεώργιος Σαλάχας είναι Καθηγητής Φυσιολογίας και Θρέψης Φυτών του Τμήματος Γεωπονίας της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών. Είναι πτυχιούχος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, διδάκτορας και μεταδιδακτορικός Ερευνητής του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στην Αεροπονία, Υδροπονία, στον Δευτερογενή Φυτικό Μεταβολισμό, στην Θρέψη και Λίπανση των φυτών, στην Ανάλυση Κύκλου Ζωής (Life Cycle Assessment). Υπήρξε διευθυντής Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών και Επιστημονικός Υπεύθυνος/Μέλος της Ερευνητικής Ομάδας σε πλήθος Ερευνητικών Προγραμμάτων, και μέλος πολλών συμβουλευτικών επιτροπών σε διδακτορικές διατριβές. Έχει πλήθος επιστημονικών εργασιών δημοσιευμένων σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές και ανακοινώσεων σε εθνικά και διεθνή συνέδρια. Είναι εφευρέτης του «Automated Aeroponic Plant Growing System», (PCT/GR2013/000069, WO/2014/102553). Διετέλεσε μέλος του Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και Καινοτομίας, μέλος του Περιφερειακού Συμβουλίου Έρευνας και Καινοτομίας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, Αντιπρύτανης του πρώην ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας και Κοσμήτορας της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών.