Χριστίνα Καλογεροπούλου

Χριστίνα Καλογεροπούλου, Εσωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Καθηγήτρια, Τμήμα Ιατρικής
email: ckrat@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

Η κ Χριστίνα Καλογεροπούλου είναι καθηγήτρια Ακτινολογίας στο Ιατρικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών και μέλος ΔΕΠ από το 2003. Είναι απόφοιτος του Ιατρικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών. Ολοκλήρωσε την ειδικότητα της Ακτινολογίας στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, ενώ έχει μετεκπαιδευτεί για 1 χρόνο στη Σκωτία. Είναι επιστημονικά υπεύθυνη του τμήματος Αξονικής Τομογραφίας του Κλινικού Εργαστηρίου Ακτινολογίας του ΠΓΝΠ, όπου ασκεί το κλινικό της έργο με έμφαση στην ογκολογική απεικόνιση αλλά και στην επείγουσα Ιατρική. Συμμετέχει στην εκπαίδευση ειδικευόμενων Ιατρών του Ακτινολογικού τμήματος του ΠΓΝΠ ενώ είναι υπεύθυνη του προγράμματος εκπαίδευσης τους. Διδάσκει σε προπτυχιακό επίπεδο φοιτητές Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών αλλά και σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Από το ερευνητικό της έργο έχουν προκύψει πλήθος δημοσιεύσεων (142) σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά [Scopus 2477 citations, h-index 27], είναι κριτής σε διεθνή περιοδικά, ενώ έχει μεγάλο αριθμό προσκεκλημένων ομιλιών σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια. Είναι ενεργό μέλος Ελληνικών και διεθνών Επιστημονικών Εταιρειών και έχει συμμετοχή στην οργανωτική επιτροπή Ελληνικών και διεθνών συνεδρίων. Είναι αναπληρωματικό μέλος του ΔΣ του ΠΓΝΠ, ως εκπρόσωπος μελών ΔΕΠ από το 2020-σήμερα. Έχει διατελέσει μέλος του ΔΣ του Ελληνικού Κολλεγίου της Ακτινολογίας. Είναι μέλος της επιτροπής εκπαίδευσης της Ελληνικής Ακτινολογικής Εταιρείας και μέλος της επιτροπής «Υβριδική Απεικόνιση» της ΕΑΕ. Έχει διατελέσει Αναπληρωματικό μέλος της Εξεταστικής Επιτροπής για τη λήψη Ιατρικής Ειδικότητας στην Ακτινολογία. Έχει διατελέσει μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του ΠΓΝΠ και της επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας. Είναι μέλος της συντονιστικής επιτροπής του Προγράμματος Σπουδών, του Ιατρικού Τμήματος, του Πανεπιστημίου Πατρών. Είναι μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής Διδακτορικών Διατριβών του Τμήματος Ιατρικής της σχολής Επιστημών υγείας. Είναι μέλος της επιτροπής προγράμματος σπουδών και ΕΔΕ των ΔΠΜΣ: «Εξατομικευμένη Ιατρική», και «Πρόγραμμα Επιστημών Ζωής-ΠΕΖ» του Πανεπιστημίου Πατρών.