Δημήτριος Αλεξόπουλος

Δημήτριος Αλεξόπουλος, Εξωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Ομ. Καθηγητής Καρδιολογίας ΕΚΠΑ, Καρδιολόγος-Επεμβατικός Καρδιολόγος, Συνεργάτης Νοσοκομείων Υγεία και Metropolitan General
email: dalex@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

Ο κ. Δημήτριος Αλεξόπουλος είναι ομότιμος καθηγητής καρδιολογίας  στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ο κ. Αλεξόπουλος είναι αριστούχος απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Εκπαιδεύθηκε στην Καρδιολογία και στην Επεμβατική Καρδιολογία στα νοσοκομεία  John Radcliffe Hospital, Oxford, UK and  Mount Sinai Hospital, New York, USA. Εξελέγη μέλος ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών (1990) και υπηρέτησε σε αυτό εως το 2016, από το 2000 σαν καθηγητής πρώτης βαθμίδας. Μεταξύ των ετών 2004-2016 ήταν Διευθυντής του Καρδιολογικού τμήματος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών. Ακολούθως εξελέγη Καθηγητής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών όπου υπηρέτησε σαν Υπεύθυνος του Αιμοδυναμικού Εργαστηρίου στο νοσοκομείο Αττικόν μέχρι τον Αύγουστο του 2023. Ο κ. Αλεξόπουλος είναι ειδικός επεμβατικός καρδιολόγος. Συνεχίζει το κλινικό του έργο σαν συνεργάτης του Νοσοκομείου Υγεία. Ο καθηγητής Αλεξόπουλος έχει συμμετάσχει στη συγγραφή 448 δημοσιεύσεων καταχωρημένων στο  Pubmed, είναι πρώτος συγγραφέας σε 109 και τελευταίος σε 130 εξ αυτών, με συνολικό impact factor 1900, 26068 αναφορές και h index 63.

Πλήρες βιογραφικό (αρχείο PDF)