Μάχη Γεωργακοπούλου

Μάχη Γεωργακοπούλου, Εξωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Οικονομολόγος, Πρόεδρος του Hellenic Female Leaders UK
email: mahigeorgako@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

H Μάχη είναι καταξιωμένη οικονομολόγος με λαμπρή σταδιοδρομία στις σημαντικότερες χρηματοπιστωτικές αγορές και τα οικονομικά κέντρα του πλανήτη. Γεννημένη στην Ελλάδα,  με σπουδές Οικονομετρίας στο Λονδίνο και περαιτέρω σπουδές στις Εναλλακτικές Επενδύσεις, η Μάχη διαθέτει εξαιρετική γνώση της παγκόσμιας οικονομίας, των επενδυτικών στρατηγικών και των τεχνολογικών τομέων, ιδίως της ανάλυσης δεδομένων με τεχνητή νοημοσύνη. Ξεκινώντας την επαγγελματική της διαδρομή στο Λονδίνο στο Χρηματιστήριο Παραγώγων OMX, η Μάχη ανήλθε γρήγορα σε εκτελεστικές θέσεις σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα υψηλού κύρους στην Ευρώπη, την Ασία και τη Μέση Ανατολή (ABN-AMRO Bank, Lippo Group-Hong Kong Chinese Bank, Calibrate Consulting, Loh Gronager Partners και άλλα). Ως οξυδερκής στρατηγικός αναλυτής, η Μάχη διακρίνεται για την ικανότητα της  στον εντοπισμό και την αξιοποίηση των αναδυόμενων τάσεων, εκμεταλλευόμενη τις ευρείες διαπολιτισμικές γνώσεις της για την ανάπτυξη λύσεων και ολιστικής προσέγγισης. Από το 1994 έως το 2000, η Μάχη υπηρέτησε ως η πρώτη επίτιμη Επίτροπος Οικονομικών και Εμπορικών Υποθέσεων της Ελλάδας στο Χονγκ Κονγκ, διορισμένη από την ελληνική κυβέρνηση. Ο ρόλος αυτός ανέδειξε την αφοσίωσή της στην ενίσχυση των διεθνών εμπορικών και πολιτιστικών σχέσεων της Ελλάδας. Καθ’ όλη τη διάρκεια της σταδιοδρομία της, η Μάχη έχει προσφέρει συμβουλευτικές υπηρεσίες σε κορυφαίες εταιρείες και κυβερνητικούς οργανισμούς σε διεθνές επίπεδο, υιοθετώντας μια σθεναρή στρατηγική προσέγγιση για την προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης, ακόμη και εν μέσω κρίσεων. Οι συμβουλές της έχουν συμβάλει καθοριστικά στην προώθηση θετικών αποτελεσμάτων σε διάφορους τομείς. Η Μάχη είναι μέλος της Επιτροπής Ανάπτυξης της Βρετανικής Σχολής Αθηνών, υπό την αιγίδα της Βρετανικής Ακαδημίας. Επιπλέον, είναι πρόεδρος του Hellenic Female Leaders στο Ηνωμένο Βασίλειο, ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού που είναι αφιερωμένος στην υποστήριξη των γυναικών στην πορεία τους προς ηγετικές θέσεις. Πρόσφατα, η Μάχη εξελέγη μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών. Επιπλέον, κατέχει θέσεις σε Διοικητικά  Συμβούλια φιλανθρωπικών οργανισμών που υποστηρίζουν την εκπαίδευση, τις τέχνες και τη γυναικεία ηγεσία. Πέραν της επαγγελματικής της ζωής, η Μάχη είναι λάτρις του σκουός, της κολύμβησης και της εντρύφησης σε ιστορικά και λογοτεχνικά θέματα.

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.linkedin.com/in/mahi-georgakopoulou-40948435/