Σωκράτης Κάτσικας

Σωκράτης Κάτσικας, Εξωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Διευθυντής του Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας Norwegian Centre for Cybersecurity in Critical Sectors, Καθηγητής του Norwegian University of Science and Technology, Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς
email: skatsikas@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

Ο Σωκράτης Κ. Κάτσικας (γεν. 19.03.1960) είναι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του Πανεπιστημίου Πατρών, Master of Science in Electrical & Computer Engineering του University of Massachusetts at Amherst, Amherst, ΗΠΑ και Δρ Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών. Το 2019 αναγορεύθηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Σήμερα είναι ο Διευθυντής του Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας Norwegian Centre for Cybersecurity in Critical Sectors (Νορβηγικό Κέντρο Κυβερνοασφάλειας Κρίσιμων Υποδομών) και Καθηγητής του Norwegian University of Science and Technology (Νορβηγικό Πανεπιστήμιο Τεχνολογικών και Φυσικών Επιστημών), στο Gjøvik, Νορβηγία. Είναι, επίσης, Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων, Πρύτανης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πειραιώς, Καθηγητής, Αντιπρύτανης, και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, μέλος της Αρχής Διασφάλισης Ποιότητας της Ανώτατης Εκπαίδευσης στην Ελλάδα, Προέδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας, Πρόεδρος του Συμβουλίου Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, μέλος της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών, Γενικός Γραμματέας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων. Τον Μάιο – Ιούνιο 2023 διετέλεσε Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Σαρμά. Το 2023 συμπεριλήφθηκε στον κατάλογο του Πανεπιστημίου Stanford με το κορυφαίο 2% των επιστημόνων που το έργο τους έχει λάβει τις περισσότερες αναφορές παγκοσμίως. Είναι συγγραφέας ή συν-συγγραφέας περισσότερων από 300 επιστημονικών εργασιών σε περιοδικά, κεφάλαια σε βιβλία, πρακτικά συνεδρίων και έχει συγγράψει, συν-συγγράψει ή επιμεληθεί την έκδοση 46 βιβλίων. Είναι μέλος της συντακτικής ομάδας σε πολλά επιστημονικά περιοδικά, είναι επικεφαλής της συντακτικής επιτροπής (Editor-in-Chief) του περιοδικού International Journal of Information Security (Springer), έχει διατελέσει πρόεδρος ή μέλος της επιτροπής προγράμματος σε περισσότερα από 900 διεθνή επιστημονικά συνέδρια και την περίοδο 2016-2023 ήταν Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής των συνεδρίων ESORICS (European Symposium On Research In Computer Security).