Παναγιώτης – Ευγένιος Λούκας

Παναγιώτης – Ευγένιος Λούκας, Εξωτερικό Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών

Διευθύνων Σύμβουλος της παραχωρησιούχου εταιρείας «ΓΕΦΥΡΑ Α.Ε.»
email: ploukas@upatras.gr

Σύντομο βιογραφικό

Απόφοιτος της Σχολής Μεταλλειολόγων – Μεταλλουργών του ΕΜΠ το 1992 με βαθμό πτυχίου 8,08/10 και κάτοχος ΜΒΑ από το πανεπιστήμιο του Sheffield. Ο Πάνος Λούκας είναι από τον Δεκέμβριο του 2022 Διευθύνων Σύμβουλος της παραχωρησιούχου εταιρείας «ΓΕΦΥΡΑ Α.Ε.». Εργάζεται στην VINCI Concessions από το 2010. Συμμετέχει σε διάφορες επιτροπές του γαλλικού πολυεθνικού ομίλου VINCI για την Καινοτομία, το Περιβάλλον, την Υγεία & Ασφάλεια, την Διαχείριση Έργων Υποδομής κλπ. Επίσης ως Διευθυντής Ανάπτυξης νέων έργων παραχώρησης και ΣΔΙΤ για την VINCI Highways, συμμετέχει στην ανάπτυξη νέων οδικών έργων σε Ελλάδα, Ευρώπη και Βόρεια Αμερική. Στο πλαίσιο αυτό έχει πραγματοποιήσει αποστολές σε όλες τις χώρες της ΝΑ Ευρώπης και στην Κεντρική Ασία. Έχει κάνει πλήθος παρουσιάσεων σε διεθνή συνέδρια κλπ. σχετικά με τα έργα υποδομής και τις παραχωρήσεις. Είναι μέλος του Δ.Σ. της HELLASTRON (Ελληνικές Υποδομές και Οδοί με Διόδια) και μέλος της ΕΣΑΕ (Ένωση Ανώτατων Στελεχών Επιχειρήσεων). Ξεκίνησε την καριέρα του το 1995 ως εργοταξιακός μηχανικός στην ιστορική ελληνική κατασκευαστική εταιρεία «ΕΔΡΑΣΗ Χ. ΨΑΛΛΙΔΑΣ». Το 2002 ανέλαβε επικεφαλής του τμήματος υπογείων έργων και το 2004 τοποθετήθηκε Γενικός Διευθυντής της νέο-ιδρυθείσας θυγατρικής της ΕΔΡΑΣΗΣ στη Ρουμανία, την οποία ανέπτυξε και οδήγησε μέχρι την αποχώρησή του το 2009 στην κορυφή των κατασκευαστικών εταιρειών στην Ρουμανία. Μιλάει Αγγλικά, Γαλλικά και Ρουμάνικα. Είναι παντρεμένος με την πολιτική μηχανικό Αθανασία Βουτυρίτσα με την οποία έχουν 3 κόρες.

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.linkedin.com/in/panos-loukas-a1395195/