Ομιλία στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Γεωεπιστήμες και Περιβάλλον”, 20/05/24

Η ερευνητική ομάδα ΚΕΡΑΜΟΣ και το Τμήμα Γεωλογίας

στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “ΓΕΩΕΠΙΣΤΗΜΕΣ και ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ” του Τμήματος

σας προσκαλούν σε διάλεξη που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 20 Μαΐου 2024 και ώρα 3 μμ (αίθουσα 025, στο ισόγειο του Τμ.Γεωλογίας)

με τίτλο: Ελληνικές μητροπόλεις, αποικίες και οικισμοί αυτοχθόνων στην Κάτω Ιταλία και Σικελία στα χρόνια του ελληνικού αποικισμού (8ος-6ος αι. π.Χ.). Διερευνώντας τεχνολογικές αλληλεπιδράσεις στην κεραμική παραγωγή, μετακινήσεις κεραμέων και εμπορικές σχέσεις.

Ομιλήτρια:  Ομιλήτρια: Δρ. Ξένια Χαραλαμπίδου, Αρχαιολόγος
(Adjunct Lecturer at the Open University of Cyprus and Senior Postdoctoral Researcher at Vrije Universiteit Amsterdam)

—-

Ηλιόπουλος Ιωάννης