Αντιπρύτανης Έρευνας και Ανάπτυξης

Φωτογραφία Αντιπρύτανη Παύλου Αβραμίδη

Καθηγητής, Τμήμα Γεωλογίας
e-mail: vrec_resd@upatras.gr

O Παύλος Αβραμίδης είναι Καθηγητής του τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών στο γνωστικό αντικείμενο της ‘Ιζηματολογίας’. Η ερευνητική του δραστηριότητα εστιάζει στην περιβαλλοντική ιζηματολογία και στη μελέτη παράκτιων και λιμναίων υδάτινων συστημάτων και στις γεωχημικές διεργασίες υπό το πρίσμα των παλαιοπεριβαλλοντικών – παλαιοκλιματικών μεταβολών. Έλαβε Πτυχίο και Διδακτορικό Δίπλωμα από το τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και υπήρξε υπότροφος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) για εκπόνηση διδακτορικής και μέτα-διδακτορικής διατριβής στα γνωστικά αντικείμενα των ‘Ενεργειακών Ορυκτών Πόρων’ και της ‘Γεωλογίας – Ωκεανογραφίας’ αντίστοιχα. Εργάστηκε ως μελετητής και έχει εκπονήσει ένα μεγάλο αριθμό μελετών μεγάλων δημοσίων έργων, σε θέματα γεωτεχνικής μηχανικής και γεωλογίας. Από το 2002 διδάσκει σε ΑΕΙ ενώ το 2010 εξελέγη στη βαθμίδα του λέκτορα στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Έχει συμμετάσχει σε πολλά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά έργα και είναι Επιστημονικώς Υπεύθυνος σε πολλά από αυτά, τα οποία υλοποιούνται από τον ΕΛΚΕ του Πανεπιστημίου Πατρών.

Υπήρξε Επισκέπτης Καθηγητής στην έδρα Johanna Mestorf Academy Chair του Πανεπιστημίου του Κιέλου – Christian Albrechts Universität zu Kiel και είναι μέλος του δικτύου Cluster of Excellence ‘ROOTS – Social Environmental and Cultural Connectivity in Past Societies’ του ιδίου πανεπιστημίου. Επιπλέον από το 2018 είναι συνεργαζόμενος ερευνητής και μέλος της ερευνητικής ομάδας του Max Planck ‘Palaeo-Science and History’.