29.5.24 | Τελετή Αναγόρευσης του Professor David Bruce Ricks σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας

Ο Professor David Bruce Ricks, Professor Emeritus of Modern Greek and Comparative Literature, King’s College London, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 και ώρα 18:00 στην Αίθουσα Τελετών «Οδυσσέας Ελύτης». Το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου θα παρουσιάσει η Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας, Γεωργία Γκότση, ενώ θα ακολουθήσει η αναγόρευση του τιμώμενου σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας από την Πρόεδρο, Καθηγήτρια Ευφημία Καρακάντζα. Η περιένδυση του τιμώμενου θα πραγματοποιηθεί από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου, Καθηγητή Χρήστο Μπούρα. Η εκδήλωση της επιτιμοποίησης θα ολοκληρωθεί με την ομιλία του Professor David Bruce Ricks με τίτλο:
«Η σαγήνη της νεότερης ελληνικής ποίησης και ο ρόλος του μεταφραστή».

Επισυνάπτεται η πρόσκληση της εκδήλωσης (pdf).

H εκδήλωση θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσω του παρακάτω συνδέσμου: https://youtube.com/live/ZR–oac2oqo?feature=share

Στο πλαίσιο του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων (2016/679/ΕΕ), σας ενημερώνουμε ότι η εκδήλωση φωτογραφίζεται, βιντεοσκοπείται και μεταδίδεται διαδικτυακά. Μέρος του υλικού θα χρησιμοποιηθεί για το αρχείο του Π.Π, δημοσίευση στην ιστοσελίδα και τα κοινωνικά δίκτυα του Π.Π και δημοσίευση στα ΜΜΕ. Για τα προσωπικά σας δεδομένα μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων (dpo@upatras.gr)